مقاله معرفي سمپاش ميكرونر

مقاله معرفي سمپاش ميكرونر

تعداد صفحات: 19

نوع فایل: ورد ،

دسته بندی:

قیمت: 4000 تومان

تعداد نمایش: 133 نمایش

ارسال توسط:

برای خرید فایل کامل این محصول از دکمه مقابل استفاده کنید:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

مقاله معرفي سمپاش ميكرونر

مقدمه:

باتوجه به مشكلات عديده كار با سمپاش‌هاي مرسوم از جمله ايجاد ذرات بسيار غيريكنواخت، مصرف آب و سم زياد، تأثيرپذيري كم سمپاشي و نياز به قطعات يدكي گران قيمت همراه با قيمت خريد اوليه بالا ايده استفاده از ديسك چرخان (Spining Disc) براي ايجاد ذرات ريز و يكنواخت ۶۰ سال قبل ارائه گرديد. زماني كه يك فرد انگليسي به نام ادوارد بالس در جاده‌اي خيس با ماشين خود به سمت منزل مي‌رفت و چرخ‌هاي ماشين‌هاي كناري آب جاده را به صورت ذراتي ريز به شيشه‌هاي اتومبيل او پرتاب مي‌نمود، او مشاهده كرد كه مقدار كمي از آب توسط چرخ‌هاي اتومبيل به صورت ذرات ريز

و در عين حال يكنواخت شيشه‌هاي ماشين او را كاملاً پوشاند. وي دريافت كه اگر همين اصل در سمپاشي گياهان بكار رود مقدار كمي از محلول سم مي‌تواند پوششي كامل و يكنواخت را بر روي گياهان ايجاد نمايد. يكي از كمپاني‌هاي معتبر كه نقش اصلي را در توليد انواع سمپاش‌هاي ميكرونر داشته است، كمپاني ميكرون (MICRON) در انگلستان به مديريت آقاي بالس بوده از سال ۱۹۷۵ تلاش‌هاي ارزنده‌اي در توليد و عرضه انواع سمپاش‌هاي ميكرونر داشته است.

اصول كار ميكرونر:

سمپاشي با قطرات كنترل شده كه به اختصار CDA

(CONTROLED DROPLED APPLICATION) ناميده مي‌شود روش بسيار مؤثر براي مبارزه با آفات، بيماري‌هاي گياهي و علف‌هاي هرز مي‌باشد كه ضمن ايجاد ذرات يكنواخت و يكسان، حداقل محلول سم در هكتار را بكار مي‌گيرد. سمپاش‌هاي مرسوم محدوده‌اي وسيع از قطرات را از نظر اندازه توليد مي‌نمايند. قطرات درشت سم در روي برگ‌ها به يكديگر پيوسته و تشكيل قطرات درشت‌تري مي‌دهند اين قطرات درشت به طرف پايين غلتيده و روي خاك مي‌افتند و سبب آلودگي مي‌شوند. قطرات بسيار ريز نيز در نتيجه بادبردگي (drift) از دسترس هدف دور مي‌شوند. لذا لازم است كه باتوجه به هدف سمپاشي از اندازه مشخصي از قطرات استفاده شود تا نتيجه مطلوب از عمليات بدست آيد. جدول ذيل اندازه مناسب قطر ذرات را باتوجه به نوع آفت‌ نشان مي‌دهد.

 

 

 

 

 

 

حشرات پرنده

حشرات روي سطح گياه

(خزنده)

 

بيماري‌هاي گياهي

 

 

علف‌هاي هرز

۵۰ – ۱۰

ميكرون

۱۵۰-۳۰

ميكرون

۱۵۰ – ۳۰

ميكرون

۳۰۰ – ۱۰۰

ميكرون

 

يك روش مؤثر براي كنترل اندازه قطرات در يك محدوده كاملاً مشخص، استفاده از تكنولوژي ميكرونر يا نازل‌هاي چرخان است. در اين روش مايع سم در وسط يك ديسك چرخان ريخته شده و روي سطح دوار به صورت يك لايه نازك گسترش يافته و به شكل قطراتي كاملاً مجزا در مي‌آيد.

با اين روش اندازه قطرات محلول سم (قطر ذرات) در كنترل خواهد بود و بدليل ايجاد ذرات ريز و كاملاً يكنواخت حجم محلول سم پاشيده شده ۲۰ – ۱۰ برابر كمتر از مقدار مورد استفاده در سمپاشي‌هاي مرسوم خواهد بود. از ويژگي‌هاي صفحات چرخان وجود شيارهاي فوق‌العاده ظريف در لبه آن است كه همچون مخزني براي محلول سم به شمار مي‌رود و باعث ايجاد ذراتي كاملاً يكنواخت از محلول سم مي‌شود.

 

ميكرونرها را مي‌توان بر روي انواع سمپاش‌‌هاي بوم‌دار پشت تراكتوري، سمپاش اتومايز و همچنين بر روي سمپاش‌هاي بوم‌دار پشتي نصب نمود. تكنولوژي استفاده از ميكرونر از نظر مناسبت و سازگاري با شرايط كاري كشاورزان ايران از جايگاه بالايي در بين ساير تكنولوژي‌هاي موجود برخوردار است چرا كه باتوجه به خصوصيات كشاورزان همچون ضعف بنيه مالي و پايين بودن سطح سواد ايشان، اين سمپاش‌ها از قيمت خريد اوليه و هزينه تعمير و نگهداري پاييني برخوردارند و كشاورزان با يك آموزش ۱ ساعته قادر به كار با اين سمپاش‌ها هستند. هزينه‌هاي عملياتي اينگونه سمپاش‌ها نيز باتوجه به صرفه‌جويي قابل توجه در ميزان محلول مصرفي تا حد زيادي كاهش مي‌يابد. از نظر سهولت و انعطاف‌پذيري عملياتي نيز از جمله مكانيسم‌هاي ساده، فاقد صدا و لرزش محسوب مي‌شوند و مي‌توان باتوجه به شرايط محصول از ميكرونرها براي سمپاشي زراعت‌هاي كوتاه و بلند و همچنين سمپاشي باغات بخوبي بهره برد.

اصولا سمپاشهائي که درمبارزه با علفهاي هرز مزارع باسموم هورموني ازجمله املاح مختلف علفکش ۲,۴-D , 2,4-D مورد استفاده قرار ميگيرند تجربه نشان داده است که در اين قبيل سمپاشها بقاياي سموم علفکش هورموني با شستشوي عادي ازبين نرفته و هنگام استفاده مجدد ازاين سمپاشها باسموم حشره کش ،قارچ‌کش و غيره برعليه آفات و بيماري هاي گياهي باقيمانده علفکشهاي مذکور درداخل سمپاش ايجاد خسارت در محصولات زراعي رانموده است و ازآنجائي که اختصاص دادن يک سمپاش فقط براي علفکش‌هاي هورموني در بسياري از موارد براي کشاورزان مقدور نبوده لذا دراين بررسي مواد مختلف پاککننده و جاذب براي ازبين بردن بقاياي سموم فوق‌الذکر موردآزمايش

مقاله معرفي سمپاش ميكرونر

برای خرید فایل کامل این محصول از دکمه مقابل استفاده کنید:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

پاسخ دهید