ابداع پاد‌تنی سه گانه با توانایی نابودی ایدز

ابداع پاد‌تنی سه گانه با توانایی نابودی ایدز

راههای نابودی ایدز,ابداع پادتنی برای نابودی ایدز

پادتن جدید می‌تواند به جای حساس ویروس بچسبد و از سه طرف به آن حمله کند

 

دانشمندان پادتنی را مهندسی و تولید کرده‌اند که به ۹۹ درصد گونه‌های ویروس عامل بیماری ایدز حمله کرده و می‌تواند از ابتلای میمون‌ها به این بیماری پیشگیری کند.

این پادتن به گونه ای ساخته شده تا بتواند به سه بخش كليدی از ویروس حمله می کند تا مقاومت ويروس در برابر آن دشوارتر شود.

 

اين پروژه نتيجه همكاري محققان موسسه ملي سلامت آمريكا و شركت داروسازي سانوفي بوده است. انجمن بين المللی ايدز اين كشف را هيجان انگيز ناميده است. آزمايش های بالينی اين شيوه درمانی روی انسان از سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد تا امكان جلوگيری از ابتلا يا امكان درمان بيماری توسط اين پادتن مورد بررسی قرار گيرد.

 

بدن انسان به سختي مي‌تواند با ويروس اچ‌آي‌وي مبارزه كند زيرا اين ويروس از توانايي عجيبي در جهش و تغيير ظاهر دارد. از اين رو بدن در واقع نه فقط با یک گونه ویروس، بلکه در آن واحد با گونه های مختلف ویروس اچ‌آی‌وی روبرو مواجه‌ مي‌شود که توانايي شناسایی و نابود کردن همه آنها را ندارد.

 

اما پس از سالها زندگی با ویروس اچ‌آی‌وی، سیستم ایمنی گروه کوچکی از بیماران موفق به تولید سلاحي قدرتمند به نام “پادتن خنثی كننده فراگیر” می شود که مي‌تواند به بخش‌هاي حياتي و بنيادي ويروس اچ‌آي‌وي حمله كرده و مجموعه بزرگي از گونه های اين ويروس را نابود كند.

 

اکنون دانشمندان می‌خواهند از اين پادتن طبيعي به عنوان شيوه ای برای درمان اچ آی وی يا براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري استفاده كنند.

پیشنهاد یک وی دو :  بهترین روش های نگهداری کاکتوس در خانه

 

در اين پروژه دانشمندان سه نمونه از اين پادتن را با يكديگر ترکیب کرده‌اند تا پادتني قدرتمند‌تر و سه‌گانه توليد كنند. به گفته گری نیبل، یکی از دانشمندان این پروژه، اين پادتن از هر پادتني که بدن به‌ صورت طبیعی تولید می‌کند “قویتر و متنوع‌تر” است، زيرا پادتن جدید می‌تواند به جای حساس ویروس بچسبد و از سه طرف به آن حمله کند.

 

بهترین پادتن های طبیعی حداکثر می‌توانند نود درصد گونه‌های اچ آی وی را هدف قرار دهند اما به گفته نیبل این پادتن سه گانه، ۹۹ درصد گونه‌ها را هدف قرار می‌دهد.

 

این پادتن سه گانه روی ۲۴ میمون آزمایش شده، پس از دریافت پادتن، به بدن آنها اچ‌آی‌وی تزریق شد اما هیچ‌یک از آنها مبتلا نشدند. حتي دوز كمتر پادتن نيز مانع از ابتلاي ميمون‌ها به اچ‌آي‌وي شد از اين رو دانشمندان تاثير اين تكنيک درماني را چشمگير و قابل توجه توصيف مي‌كنند.

ابداع پاد‌تنی سه گانه با توانایی نابودی ایدز

پاسخ دهید