طرح درس روزانه ریاضی سوم ابتدایی
هدف کلی : آشنایی فراگیران با دانش آموزان با خواندن ساعت
اهداف جزئی :
1- آشنایی دانش آموزان با نحوه ی عمل کردن ئر هنگام خواندن ساعت
2- آشنایی دانش آمزان با چگونگی خواندن عقربه های ساعت شمار
3- آشنایی دانش آموزان با چکونگی خواندن عقربه های دقیقه و ثانیه شمار
4- آ شنایی دانش آموزان با تغییر کردن ساعت در بعداز ظهر
هدفهای رفتاری :
1- نحوه خواندن ساعت را برای دوستانش توضیح دهد (دانشی )
2- عقربه های ساعت شمار و ثانیه شمار رااز یکدیگر تفکیک کند . (دانشی )
3- مثالی از ساعت مطرح کند و بتواند آن را بخواند . (مهارتی )
4- بتواند ساعت را به زبان ریاضی بنویسد . (مهارتی )
5- علاقه زیادی به خواندن ساعت پیدا کند . (نگرشی )
6- مراحل کار خواندن ساعت را دنبال کند . (نگرشی )
مدل کلاس : شکل Uو یا سنتی . تشکیل گرو ههای 3تا4 نفری
وسایل مورد نیاز :
چند ساعت دیواری –ساعت های مقوایی . و کتاب درسی .
ایجاد انگیزه :
معلم در حالی که ساعت در دست دارد وارد کلاس می شود و ساعت رابه دیوار نصب می کند و سپس سوالاتی را در مورد ساعت و کاربرد آن در زندگی روزمره از دانش آموزان می پرسد .
ارزشیابی ورودی :
– برای این درس دانستن ترتیب اعداد به ترتیب نام بردن یا نوشتن آنها کفایت می کند
– اعداد 1 راتا 24 را بنویسید .
– اعداد 1 تا 16 را 5ت 5 تا بنویسید.
– اعداد 1 تا 60 را 15 تا 15 تا بنویسید .
ارایه ی درس :
مرحله اول : آموزگار قاعده گویی می کند
قاعده اول : در ساعت که همه شماتا به حال آن را دیده اید 3 عقربه وجود دارد .
1 –عقربه ی ساعت شما ر یعنی عقربه ای که اندازه آناز همه عقربه ها ی دیگر کوچکتر است .
2 –عقربه ی دقیقه شما ر که اندازه آن بزرگتر از عقربه یساعت شمار است .
3- آخرین عقربه که ثانیه شمار نام دارد ئ باریک ترین آنها است .
معلم در این مرحله دانش آموزان را با عقربه های ساعت آشنا می کند وبه وسیله نشان دادن عقربه های مختلف دانش آموزان را به درس علاقمند می سازد و همچنین به آنها می گوید که فعلا با عقربه های ثانیه شمار کاری نداریم و در سال های بعد بیشتر با آنها آشنا می شویم .
قاعده دوم : عقربه ی ساعت شمار از عدد 1 یعنی ساعت 1 تا عدد 24 یعنی ساعت 24 را نشان می دهد . همان طور که مادر طول یک شبانه روز 24ساعت داریم .
طرح درس روزانه ریاضی سوم ابتدایی