تحقیق بررسي بازار فولاد در جهان و ايران

تحقیق بررسي بازار فولاد در جهان و  ايران

اندازه: 5345

تعداد صفحات: 46

نوع فایل: ورد ،

دسته بندی: -

قیمت: 6000 تومان

تعداد نمایش: 415 نمایش

ارسال توسط:

برای خرید فایل کامل این محصول از دکمه مقابل استفاده کنید:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

تحقیق بررسي بازار فولاد در جهان و ايران

مقدمه
فصل اول : بازار جهاني فولاد
۳
۱-۱)مقدمه

۳
۱-۲) توليد فولاد در جهان

۶ ۱-۲-۱) رشد توليد فولاد در مناطق مختلف جهان
۷ ۱-۲-۲) دلايل كاهش رشد توليد فولاد در كشورهاي صنعتي
۸ ۱-۳) رابطه توليد فولاد با ميزان درآمد كشورها
۹ ۱-۴) بزرگترين شركت هاي توليدكننده فولاد در جهان
۱۱ ۱-۵) بررسي تكنولوژي هاي توليد فولاد
۱۲ ۱-۶) ساختار بازار جهاني فولاد
۱۴ ۱-۷) تجارت جهاني فولاد و محصولات فولادي
۱۴ ۱-۷-۱) صادرات و واردات جهاني
۱۶ ۱-۷-۲) تعرفه فولاد و محصولات فولادي در جهان
۱۷ ۱-۸) قيمت گذاري و بورس
۱۹ ۱-۹) قيمت فولاد و محصولات فولادي
فصل دوم : بازار فولاد در ايران
۲۱ ۲-۱) مقدمه
۲۱ ۲-۲) توليد فولاد درايران
۲۳ ۲-۲-۱) توليد فولاد خام
۲۳ ۲-۲-۲)توليد محصولات فولادي
۲۵ ۲-۳) ساختار بازار
۲۷ ۲-۴)پيش بيني توليد فولاد در برنامه چهارم توسعه
۲۸ ۲-۵) مصرف فولاد و محصولات فولادي در ايران
۳۰ ۲-۶) صادرات و واردات فولاد و محصولات فولادي در ايران
۳۲ ۲-۷) تعرفه فولاد و محصولات فولادي
۳۳ ۲-۸) قيمت گذاري فولاد و محصولات فولادي
۳۹ ۲-۹) عملكرد فولاد در بورس فلزات تهران
۴۰ ۳) خلاصه و جمع بندي
۴۳ ۳-۱) توصيه هاي سياستي
۴۵ منابع و ماخذ

مقدمه
فولاد تركيب بسيار متنوعي از آهن، كربن و عناصر آلياژي است به طوري¬كه مي‌توان با تغيير مقدار و نوع اين عناصر، تركيبات مختلف فولادي با خواص بسيار جالب و متفاوت را توليد نمود. اگرچه تاريخچه توليد فولاد به حدود ۳۰۰۰ سال قبل برمي‌گردد، ولي روش¬هاي جديد جهت توليد محصولات فولادي در قرن ۱۹ ميلادي به كارگرفته شدند. توسعه تكنولوژي توليد فولاد در آن زمان، باعث توليد مقادير بسيار زياد اين محصول گرديد و در نتيجه كاربردهاي جديدي جهت استفاده از آن مثلاً در راه‌آهن و صنايع اتومبيل‌سازي به وجود آمد که از آن زمان تا به حال، دامنه کاربرد و توليد اين محصول روزبه‌روز گسترش بيشتري يافته است.
علاوه بر ارزانتربودن فلز فولاد كه سبب مصرف فوق العاده آن مي شود،
مي توان به ويژگي هاي قابليت آلياژسازي و امكان انجام عمليات حرارتي و ديگر عملياتي كه سبب ايجاد خصوصيات بسيار متنوعي در فولاد مي شود اشاره كرد. ويژگي هاي مذكور تنوع عظيمي دركاربرد فولاد ايجاد كرده است. دامنه اين تنوع از سوزن و سنجاق تا كشتي هاي عظيم الجثه اقيانوس پيما و آسمان خراشها گسترش دارد. ماشين آلات ساخته شده از فولاد، همه آنچه كه موردنياز روزانه بشر است را مي سازند. چنين گستره وسيعي از تنوع كاربرد كه امكان پايه گذاري و راهبري صنايع گوناگون را ميسر ساخته ، مقدار مصرف آهن و فولاد را به معياري براي داوري درمورد گستردگي صنعت دركشورها مبدل كرده است. صنعت فولاد به عنوان يکي از پايه‌هاي مهم اقتصادي هر کشور تلقي مي شود و در برخي مطالعات مصرف سرانه فولاد را به عنوان شاخصي براي ارزيابي صنعتي بودن يک کشور برشمرده‌اند.
در بيش از ۶۱ كشور فولاد توليد مي شود و آهن و فولاد سهمي ۲٫۵ درصدي از تجارت جهاني كالا را در برداشته و سهم آن از صادرات كالاهاي كارخانه اي نيز بالغ بر ۳٫۳ درصد است. در ايران نيز فولاد با حضور در بخش¬هاي مهم توليدي و صنعتي کشور، نقش بسيار مهمي را ايفا مي¬کند. اين گزارش به شناخت بازار جهاني فولاد پرداخته و جايگاه ايران در اين بازار تبيين مي شود.
اين گزارش در دو فصل تنظيم شده است، در فصل اول وضعيت فولاد در بازار جهاني مورد بررسي و در آن توليد ، تكنولوژي ، ساختار بازار فولاد و تجارت جهاني فولاد و محصولات آن مورد مطالعه قرار مي گيرد. در فصل دوم نيز وضعيت توليد ، مصرف، ساختار بازار و تجارت فولاد و محصولات فولادي در كشور مورد بررسي قرار خواهد گرفت، در نهايت جمع بندي و نتيجه گيري خواهد شد.
فصل اول- بازار جهاني فولاد و محصولات فولادي
۱-۱)مقدمه
در اين فصل به بررسي توليد، تكنولوژي ، رشد توليد فولاد در مناطق مختلف جهان و نيز دلايل کاهش رشد توليد فولاد در کشورهاي صنعتي پرداخته مي شود و در ادامه رابطه توليد فولاد با ميزان درآمد کشورها مورد بررسي قرار خواهد گرفت، در نهايت با ارايه آمارهاي توليد بزرگترين شركت¬هاي توليد‌كننده فولاد در جهان به بررسي ساختار بازار جهاني آن پرداخته خواهد شد و نيز وضعيت تجارت جهاني فولاد و نحوه قيمت گذاري فولاد و بورس مورد بررسي قرار مي گيرد.
۱-۲) توليد فولاد و محصولات فولادي در جهان
امروزه در ۶۱ كشور، ۹۸ درصد فولاد و محصولات فولادي جهان توليد مي شود . بر اساس آمارهاي منتشره از سوي IISI ميزان توليد فولاد جهان در سال ۲۰۰۵ ميلادي بالغ بر ۱۲۹/۱ ميليارد تن بوده است. اين ميزان توليد نسبت به توليد سال ۲۰۰۴ بالغ بر ۵٫۹ درصد رشد نشان مي دهد. در اين سال كشورهاي چين ،ژاپن و آمريكا ، توليد كنندگان عمده فولاد بودند. رشد توليد جهاني فولاد در سال ۲۰۰۵ ، ادامه روندي است كه در دهه اخير به صورت مستمر ادامه داشته است. در نمودار (۱) روند توليد جهاني فولاد خام طي ۱۵ ساله اخير ترسيم شده است.

نمودار(۱)- توليد فولاد خام در جهان طي سال هاي ۲۰۰۴-۱۹۸۹

قاره آسيا از عمده ترين نواحي توليد فولاد تلقي مي شود به نحوي كه در سال ۲۰۰۵ بيش از نيمي از فولاد جهان در اين قاره توليد شد . در اين ميان چين سهم عمده را داشت. چين با توليد قريب به ۳۴۰ ميليون تن فولاد ، ۳۱ درصد فولاد جهان را توليد كرد. افزايش توليد چين باعث شده است که رشد توليد فولاد در جهان، بين سال‌هاي ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ ، به بيش از ۵ درصد برسد، در حاليکه در همين مدت، رشد توليد فولاد جهان، بدون در نظر گرفتن سهم چين، ۱٫۶۸ درصد برآورد شده است. ژاپن نيز با توليد ۱۱۲٫۵ ميليون تن فولاد از ديگر كشورهاي عمده توليد كننده فولاد در آسيا محسوب مي شود. ‍
از ديگر نواحي عمده توليد فولاد جهان اروپا است كه ۲۹٫۴ درصد توليد جهاني در سال مذكور در اين قاره صورت گرفت. نيمي از توليد فولاد اروپا در ميان كشورهاي عضو اتحاديه اروپا و مابقي در ساير كشورهاي اروپايي صورت مي گيرد. در ميان كشورهاي عضو اتحاديه اروپا بالاترين ميزان توليد فولاد به ترتيب مربوط به كشورهاي آلمان( ۴۴٫۵ ميليون تن) ، ايتاليا(۲۹٫۱ ميليون تن) و فرانسه (۱۹٫۵ ميليون تن )بوده است.
در امريكاي شمالي نيز ۱۱٫۲ درصد فولاد جهان توليد شده كه بيشتر آن در ايالات متحده (۷۴ درصد) بوده است، در امريكاي جنوبي ۴درصد و در افريقا ۱٫۶ درصد و در خاورميانه ۱٫۴ درصد و سرانجام در اقيانوسيه ۰٫۸درصد فولاد جهان توليد شده است.
انتظار مي رود كه تا سال ۲۰۱۰ توليد ساليانه چين به حدود ۴۰۰ ميليون تن و توليد ساليانه جهان بدون چين به حدود ۹۰۰ ميليون تن برسد.

تحقیق بررسي بازار فولاد در جهان و ايران

برای خرید فایل کامل این محصول از دکمه مقابل استفاده کنید:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

پاسخ دهید