بهترین روش های نگهداری کاکتوس در خانه

تحقیقات امروزه پرتو می‌دهد که نزدیک ۴۰۰ هزار نوع گیاهی در عالم هستی دارد که تقریبا ۸ هزار مثال متعلق به ها در ایران یافت می‌شود. از میانی این تعداد بالای گونه های گیاهی کاکتوس ها و ساکولنت ها با پروا به ظاهر جذاب و متفاوت، سبک زندگی خاص، نگهداری و تربیت راحت در بسیاری از کالاها و گل های لطیف و زیبایشان طرفداران زیادی دارند. با گسترش آپارتمان نشینی و زندگی پر کار و بار امروزین سال ‌به ‌سال بر تعداد تربیت دهندگان این گیاهان افزوده می شود. با توجه به پایداری و شکیبیدن کاکتوس ها نسبت به شرایط محیطی حتی افراد پر مشغله یا بازپسین کار هم قادر به پرورش این گیاهان شکیبا خواهند بود. همچنین تأسیسات گرما مرکزی موجود در آپارتمان ها روزهای سرد زمستان را هم برای کاکتوس ها گرم و دلچسب کرده است. در این مطلب ما به شیوه نگهداری ۵ نوع رایج این گیاهان در کشورمان پرداخته ایم.
نگهداری کاکتوس گوش خرگوشی

این مدل کاکتوس تیغ ندارد بلکه دارای گلوشیدهای زرد یا سفید در دسته‌های زیاد است. رنگ گل‌های آن زرد بوده و به نور کامل آفتاب و نیم سایه علاقه‌مند ‌است. خاک مناسب این گیاه خاکی با زهکشی خوب است که مدت طولانی خیس نماند. در تابستان باید آبیاری‌اش به‌صورت منظم اتمام گیرد اما بین هر بار آبیاری دستور دهید خاک آن خشک شود و در زمستان در حدی که پدها چروکیده نشوند، آن را آبیاری کنید. بهترین راه تکثیر این گیاه قلمه زدن است. برای این شغل پد مناسبی از گیاه را متمایز کرده و چند معاش در سایه نگه‌ دارید تا کمی خشک شود. سپس آن را در خاک پسندیده گذاشته و ۲ تا ۳ روز بعد آبیاری کنید. معمولا مدت‌زمان ریشه‌دار شدن قلمه گیاه یک ماه درازا می‌کشد.

کاکتوس گوش خرگوشی را در خاک پسندیده گذاشته و ۲ الی ۳ روز بعد آبیاری کنید

نگهداری کاکتوس استوانه‌ای (چیلیتا)

این مدل کاکتوس تیغ‌هایی به رنگ زرد یا نارنجی دارد که به شکل دسته‌های ۱۴ لغایت ۲۵ تایی به سمت بدنه کاکتوس خم شده‌اند. این گیاه گل‌های زرد کمرنگ و صورتی دارد و خاک ماسه‌ای با زهکشی خوب را می‌پسندد. وانگهی به روشنایی بسیار و غیرمستقیم آفتاب احتیاج دارد. با پروا به اینکه ریشه این کاکتوس زیاد مستعد پوسیدگی است به آبیاری آن توجه کنید. در تابستان به طور منظم و پس از خشک شدن خاک آبیاری شود و در زمستان آبیاری‌اش باید بسیار اندک باشد. این گیاه از طریق قلمه زدن قابل تکثیر است.

 

نگهداری کاکتوس,اصول نگهداری کاکتوس

کاکتوس استوانه ای در تابستان بعد از خشک شدن خاک آبیاری شود و در زمستان محدود باشد
نگهداری کاکتوس توپ طلایی

تیغ‌های این‌ نوع کاکتوس زرد و سفیدرنگ است که در صورت تابش سر راست خورشید قد تیغ‌ها بلندتر می‌شود. نمونه‌های بالغ این‌ گونه در صورتی ‌که روشنایی کافی دریافت کرده و قطر آن به ۴۰ لغایت ۵۰ سانتی‌متر رسیده باشد از اواخر بهار گلدهی‌اش را ابتدا می‌کند؛ گل‌های زرد و کوچکی که روزها مفتوح می‌شوند. در دوره رشد تابستانی این گیاه به آب کافی نیاز دارد ولی نه خیلی زیاد. بعد پروانه دهید سطح خاک مابین دو آبیاری خشک شود. برآیند اینکه تماس با خاک نمناک بهتر است اطراف گیاه به قصد ممانعت از پوسیدگی قسمت های پایین کاکتوس با سنگریزه پوشانده شود. پروا داشته باشید چنانچه نور آفتاب به اندازه کافی نباشد، رشد طولی اغلب از رشد قطری شده و کاکتوس به چهره نیمه استوانه‌ای بزرگ می شود.

 

 

روش آبیاری کاکتوس, اصول و نحوه نگهداری کاکتوس

اطراف کاکتوس توپ طلایی را برای ممانعت از پوسیدگی قسمت های زیر آن، با سنگریزه بپوشانید
نگهداری کاکتوس آلوئه گورخری

برگ‌های این‌ نوع گوشتی و آبدار بوده و به‌صورت به هم چسبیده کنار هم پیمان می‌گیرد. خاک سبک (دو تقدیر ماسه و یک تقدیر خاک برگ) پسندیده این گیاه است. گل‌های آن به‌صورت خوشه‌ای و زنگوله‌ای شکل بوده و رنگ آن سفید مایل به سبز است که معمولا در تابستان ظاهر می‌شوند. این گیاه به آبیاری زیادی احتیاج ندارد؛ فلذا دستور دهید خاکش بین هر آبیاری کاملا خشک شود. این گونه نور را بسیار اخ دارد و به روشنایی کافی آفتاب نیازمند است. بهترین طریق برای تکثیر این نوع کاکتوس کاشت پاجوش‌های آن است.

 

نکته هایی برای پرورش کاکتوس,نگهداری و پرورش کاکتوس

کاکتوس آلوئه گورخری به آبیاری زیادی بیچارگی ندارد
نگهداری کاکتوس سدوم یا ناز سدوم

این گیاه همیشه‌ سبز و گوشتی است. این‌گونه شاخه‌های نازک با برگ‌های استوانه‌ای آبدار به رنگ سبز صریح همراه قرمز دارد. گل‌های این نوع ستاره‌ای شکل و به رنگ زرد کمرنگ، صورتی و سفید است. خاک پسندیده این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته شده است. این گیاه به نور زیاد، آبیاری محدود و خاک قلیایی احتیاج دارد. برای تکثیر این گیاه یک ساقه را که به‌اندازه کافی بلند شده گزینش کرده و قلمه انتهایی آن را به طول ۵ سانتی‌متر متمایز کنید و آنها را به مدت ۲ روز کنار بگذارید و بعد در خاک نسبتا مرطوب بکارید.

 

 

نگهداری کاکتوس در خانه, روش نگهداری انواع کاکتوس

خاک مناسب کاکتوس سدوم مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و ماسه شسته شده است
چند نکته زرین در نگهداری کاکتوس

برای گیاهانی که به پیرامون قلیایی احتیاج دارند، می‌توانید با آبی که در آن تخم‌مرغ پخته‌اید، گیاه را آبیاری کنید.
برای گیاهانی که محیط اسیدی را می‌پسندند به کارگیری تفاله چای خشک شده نتیجه مطلوبی خواهد داشت.
برای آبیاری گیاهان‌تان بهتر است از آب شب‌مانده که کلر آن از بین رفته است، کاربرد کنید.
گلدان‌های سفالی مناسب‌ترین گزینه برای نگهداری کاکتوس‌هاست؛ زیرا نم اضافی به‌راحتی از جدار متخلخل آنها خارج شده و سلامت ریشه را تامین می‌کند و از سوی دیگر هوا به راحتی وارد خاکدانه‌های گوشه ها-کناره ها گیاه شده و تهویه کافی اطراف ریشه‌ها چهره می‌گیرد. استفاده از گلدان‌های پلاستیکی مایه ضعیف شدن گیاه شده و رشد آن را تفریق می‌دهد.
فراموش نکنید برای اینکه کاکتوس تان در فصل بهار و تابستان به گلدهی برسد، لازم است در فصل زمستان شرایط نکویی برای استراحت داشته باشد؛ پس توجه کنید در فصل برودت کاکتوس را در مکانی خنک پیمان داده و آبیاری آن را بسیار محدود کنید.

پاسخ دهید